Chráňme zdravie našich zamestnancov

A to je len ten „neškodný“, čiže inertný prach. Na opačnej strane stoja prípady, keď sa pracuje s toxickým či dokonca rádioaktívnym prachom. Tí, čo pracujú so zlievarenskými pieskami, sklenenou vatou, keramickými ílmi či minerálnymi vláknami vedia, že by mali nosiť respirátor, pretože nebezpečný prach spôsobuje bujnenie v pľúcach, poprípade až rakovinu (veľmi známy je prípad dnes už zakázaného azbestu).

sklad

Jednoducho – nič sa neoplatí nechať na náhodu. Drevené piliny možno vyzerajú neškodne, ale dlhodobá práca s čímkoľvek si žiada svoju daň.

Zvýšenou prašnosťou trpia zvlášť tieto pracoviská:

– bane a lomy

– mlyny a pekárne

– staveniská

– poľnohospodárske budovy, sýpky, postreky

– závody, kde sa vyrába textil či koža

– tesárske a stolárske dielne

Zamestnávateľ má povinnosť dbať o o zlepšovanie podmienok na pracovisku, poskytovať ochranné pomôcky a ubezpečovať sa, že zamestnanci pravidelne absolvujú zdravotné prehliadky.

zamestnanciVo vyspelých krajinách sa zamestnávatelia právom obávajú žalôb od ľudí, ktorým dokázateľne spôsobilo chorobu ich pracovné prostredie. Najdôležitejšou technickou normou na Slovensku, ktorá sa touto problematikou zaoberá, je STN EN 481 – Ovzdušie na pracovisku.

Na odsávanie prachu v priemyselných podmienkach potrebuje zamestnávateľ zabezpečiť naozaj robustný prístroj, s veľkým výkonom a objemným zberačom odpadu. Vysávače z kategórie „profesionálny“ sa používajú v kancelárskych budovách a na najťažšie podmienky vo výrobe už nestačia. Je treba priemyselné vysávače s väčším záberom, najkvalitnejšou konštrukciou, a hlavne dlhšou životnosťou. Často sa neoplatí šetriť, pretože sa to zamestnávateľovi môže nepríjemne vrátiť

 

A na čo sa treba pri kúpe takéhoto prístroja zamerať?

  1. Veľkosť a mobilita – treba sa rozhodnúť, či potrebujete veľký „sudovitý“ prístroj na odsávanie prachu na podlahe vo výrobnej hale alebo menší (napríklad aj chrbtový) prístroj, s ktorým sa dá dostať do naozaj neprístupných miest.
  2. Priepustnosť filtra – väčšinou od jedného po tri mikróny, v závislosti od jemnosti prachu
  3. Sila podtlaku. Čim väčšie nečistoty, väčšie zrná špiny a ťažší odpad, tým väčší podtlak potrebujete.
  4. Intenzita používania. Jednofázový motor je dobrý ak vysávate len raz za čas, viacfázový väčší motor nájde využitie pri nepretržitom vysávaní.

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vacuum_cleaner

http://kis.cvt.stuba.sk/arl-stu/

http://www.eprofi.sk/priemyselne-vysavace

http://www.tuke.sk/

Nerozmýšľali ste že ste svojím zamestnancom dopriať aj nadštandardné benefity? Napríklad skvelým pomocníkom do kancelárie sú sedacie vaky. Pohodlne sedenie, žiadna bolesť krížov.