Atopická dermatitída – otázky a odpovede

Atopická dermatitída je bežné, no pomerne nepríjemné ochorenie kože. Viac ako 80% pacientov atopia postihne už v priebehu prvých piatich rokov života. Toto zápalové ochorenie kože sa vo väčšine prípadov prenáša dedičnou formou a nezriedka sa spolu s ním vyvinú aj iné neduhy ako napríklad astma či senná nádcha. Prinášame vám najpálčivejšie otázky a uspokojivé odpovede o atopickej dermatitíde.

Trápi ma ekzém – žeby ten atopický?

Nemusí to byť nutne tak. Ako ekzém sa v bežnej reči označujú rôzne ochorenia kože. Aj keď atopický ekzém patrí k najrozšírenejším druhom dermatitídnych ochorení, vyskytnúť na koži sa môže aj kontaktná, seboroická dermatitída a rôzne iné ekzémy, ktoré správne identifikuje len kožný lekár.

Ako spoznám prejavy atopického ekzému?

V prípade dospelých sa atopický ekzém prejavuje výrazným sčervenaním postihnutého miesta na pokožke. Zápalové ložisko je veľmi suché a tiež svrbivé. Takýchto miest môže byť na tele viac, najčastejšie sa ale vyskytujú v oblasti krku, zápästí, kolien či ramien. U detských pacientov to je podobné, no atopia nezriedka zasiahne aj detskú tvár, najmä v oblasti očí.

Závisí výskyt atopickej dermatitídy od veku?

Je pravdou, že u viac ako polovice pacientov sa atopia prejaví behom prvého roku života. Súvisí to najmä so zvýšenou tvorbou slín a ich následným výtokom, čo spôsobuje podráždenie jemnej detskej pokožky. Atopia je však dlhotrvajúce ochorenie, ktoré počas (pokojne aj desiatok) rokov prechádza kolísavými zmenami – sú obdobia, kedy sú príznaky ochorenia miernejšie a naopak. Atopická dermatitída sa však môže vyvinúť aj u dospelého človeka.

Môžem sa nakaziť od človeka trpiaceho atopiou?

To je vylúčené. Atopia sa neprenáša vzduchom ani dotykom. Na jej vznik majú vplyv najmä genetické predispozície – ak aspoň jeden z rodičov trpel astmou, sennou nádchou či priamo atopiou, je veľmi pravdepodobné, že rovnaké prejavy sa vyvinú aj u dieťaťa. Vznik atopie však môže ovplyvniť aj prostredie, najmä ak človek žije v priemyselne znečistených oblastiach. Takéto prostredie zhoršuje prejavy atopie a podporuje vznik tohto zápalového ochorenia pokožky.

Čo zhoršuje prejavy atopie?

Okrem už spomínaného priemyselne znečisteného prostredia je to celý rad ďalších faktorov. V prvom rade to je škrabanie zasiahnutých miest, ktoré môže byť spôsobené a vyvolané aj nevhodným odevom. Odporúča sa nosiť skôr mäkké a voľnejšie oblečenie z bavlny či ľanu.

Pacientom s atopiou neprospieva ani suchý vzduch, pobyt vo veľmi vykúrených miestnostiach či horúci (alebo naopak studený) kúpeľ alebo sprcha. Veľkou otázkou je vplyv stravy na atopiu – dodnes sa nepodarilo zosumarizovať všeobecne platné závery, no individuálne prípady ukazujú, že aj skonzumovaná strava môže mať na priebeh atopie istý vplyv. O spôsobe stravovania si treba viesť záznamy, značiť si skonzumované potraviny a následne pozorovať reakcie, ktoré v súvislosti s atopiou vyvolali. Všetko samozrejme pod lekárskym dohľadom.